Prognozētās izmaiņas un uzlabojumi Ministru kabineta noteikumos

Prognozētās izmaiņas un uzlabojumi Ministru kabineta noteikumos: “Akcīzes preču aprites pārskati”

Šī gada 26. janvārī notika Valsts ieņēmumu dienesta akcīzes konsultatīvā sēde par akcīzes preču apriti un uzglabāšanu, kurā piedalījās arī LAFF biedrs Ēriks Gutbergs.

Ēriks Gutbergs ir loģistikas un noliktavu pakalpojumu jomas uzņēmuma MMD SERVISS prokūrists. MMD SERVISS Baltijas tirgū jau ir kopš 1996.gada, nodrošinot klientus ar muitas un akcīzes preču noliktavām, kā arī sniedzot muitas brokeru pakalpojumus.

VID ir uzsācis darbu pie jaunas maksājumu administrēšanas informācijas sistēmas (MAIS), kurā tiek izstrādāts un uzlabots akcīzes preču aprites pārskats. Līdz ar to, nepieciešams novērtēt pārskatos deklarējamās informācijas apjomu un rast iespēju vienkāršot pārskatu iesniegšanu.
Sanāksmes laikā VID Nodokļu pārvaldes Akcīzes daļas pārstāve Sandra Gaile prezentēja iecerētās izmaiņas, lai turpmāk atvieglotu komersantu darbu. Potenciālās izmaiņas varētu būt šādas:

  • Vienkāršota dokumentu iesniegšana;
  • Maksimāli nodrošināta automātiska datu ievade, vienlaikus novēršot iespēju kļūdīties;
  • Samazināts deklarējamās informācijas apjoms.

Lai atvieglotu komersantu darbu, plānota ir pārskatu apvienošana tādām preču grupām, kā alkoholiskie dzērieni, tabakas izstrādājumi un naftas produkti. Šobrīd katrai preču grupai ir 4-8 dažādu veidu pārskati, taču nākotnē plānots katrai preču grupai samazināt līdz vienam vai diviem pārskatiem. Ieguvums šādam risinājumam būs samazināts iesniedzamo dokumentu skaits, kā arī iespēja nodrošināt pārskata sagataves ieplānošanu, kas nodokļu maksātājam atspoguļosies EDS kalendārā.

Pārskatos bieži vien tiek pieļautas kļūdas, tāpēc jārod jauni risinājumi, kā no tām izvairīties. Viens no visbiežāk pieļautajiem kļūdu cēloņiem ir atšķirīgas mērvienības, ko attiecīgi plāno turpmāk vienādot, pielīdzinot to akcīzes nodokļa deklarācijai. Plānota ir arī automatizācijas ieviešana, kas pievienotu nepieciešamo informāciju, piemēram, no iepriekšējā iesniegtā pārskata uz jauno.

Samazinot deklarējamās informācijas apjomu, plānots turpmāk nenorādīt piegādātāja nosaukumu precēm, kas tiek nodotas patēriņam Latvijā, kā arī neizmantot sortimenta kodu. Tiek apspriests arī, vai alkohola sadalījumu grupēt kā iepriekš – pēc preču veida (degvīns; viskijs; alus, u.c.) – vai izveidot preču grupējumu, kā piemēram: 2.grupa- vīns; 3.a grupa- raudzētie dzērieni ar absolūtā spirta saturu līdz 6 tilpumprocentiem); 3.b grupa- raudzētie dzērieni ar absolūtā spirta saturu virs 6 tilpumprocentiem.

Vairumtirgotājiem un naftas produktu mazumtirgotājiem tiek plānotas atsevišķas izmaiņas:

  • Izmaiņas mērvienībās (turpmāk – gabali, kg, litri, absolūtā spirta litri);
  • Nav jāatšifrē saņēmēji. Saglabājas piegādātājs (tikai tabakas izstrādājumiem un alkoholiskajiem dzērieniem);
  • Alkoholiskā dzēriena veida vietā tiek norādīta alkoholisko dzērienu grupa (ņemot vērā, ka piegādes dokumentā grupa ir jānorāda, kā arī tā ir nepieciešama likmju maiņas gadījumā).

LAFF arī turpmāk piedalīsies likumdošanas un Ministru kabineta noteikumu pilnveidošanā, kā arī iespēju robežās piedāvāsim savus risinājumus. Ceram, ka kopīgiem spēkiem atradīsim labākos risinājumus, lai tas apmierinātu gan iesaistītos uzņēmējus, gan valsts institūcijas.