Avio kravu pārvadājumi 2024.gadā - riski un iespējas

31.janvārī notika sanāksme, ko rīkoja Latvijas Aviācijas Asociācija. Tās mērķis bija apspriest svarīgas gaisa kravu pārvadājumu aktualitātes Latvijā. Pasākumā piedalījās tādi nozares eksperti kā Jeļena Rīgere un Anatolijs Jerumanis no RAF Avia, Dmitrijs Voroncovs no SmartLynx Airlines, Jānis Kaudze no AG Handling, Iļja Seliverstovs un Toms Andersons no airBaltic, Kristiāns Godiņš no AS Latvijas Pasts, LDDK (Latvijas darba devēju konfederācija) biedru attiecību speciālists Agris Bojārs, Arvids Maurans no Baltijas kravu centra, Ritvars Arbidāns no Satiksmes ministrijas, Iveta Uzkalne no Airproxy, Ģirts Jaunzems no Ārlietu ministrijas, kā arī Agris Sedoliņš no Sky High Agency. Sanāksmē piedalījās arī LAFF ģenerālsekretārs Māris Dreimanis.

Domnīcas laikā tika apspriestas sekojošas tēmas:

  • 2022., 2023.gadu statistika par kravām, kuras tika pārvadātas ar gaisa transportu, kā arī eksperti dalījās ar prognozēm par 2024.gadu.
  • Reģiona izaicinājumi un riski. Tika apskatīta arī kara ietekme uz nozari kopumā, kas ietekmē gaisa kravu plūsmu Latvijā.
  • Tika minēti potenciālie kravu virzieni - Ziemeļamerika, Tuvie Austrumi un Indija.
  • Tika organizēta diskusija ar nozares ekspertiem par rīcību un atbalstu, lai veicinātu gaisa kravu plūsmu caur Rīgas lidostu.

Māris Dreimanis norādīja uz avio pārvadājumu potenciālu un iespējām, jo, palielinoties importam un eksportam, likumsakarīgi var palielinātuies pieprasījums pēc avio kravu pārvadājumiem, kas veicina uzņēmējdarbību ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās robežām.

RIX Aviācijas kravu attīstības vadītājs Eligijus Jentkus situāciju Latvijā novērtēja kā stabilu. Kopumā viņš bija pozitīvi noskaņots par Latvijas un reģiona potenciālu, tomēr uzsvēra, ka pasaulē joprojām nav stabila ģeopolitiskā situācija.

Kā potenciālie avio kravu virzieni tika minēti Ziemeļamerika, Tuvie Austrumi un Indija ar lielo iedzīvotāju skaitu un ekonomisko izaugsmi. Sadarbība ar šiem tirgiem var radīt jaunas iespējas gan uzņēmējiem, gan ražotājiem, gan arī pārvadātājiem.

LAFF izsaka pateicību Zigmāram Vestfalam no Latvijas Aviācijas Asociācijas par domnīcas organizāciju un tās dalībniekiem, kuri piedalījās, daloties ar savu redzējumu par avio kravu pārvadājumu nozares attīstības iespējām.